מרכז טיפולים מתקדם להחלקות שיער והבראת השיער 03-5279777

 

 השיער הוא מראה 

 באדיבות: בתיה גוטליב


שיער דק ונושר עשוי להעיד על חולשה, שיער מאפיר מצביע על מתח וקרחת מקושרת למזון מטוגן ולאלכוהול. השיער שעל הראש יכול ללמד אותנו הרבה על מצב הבריאות שלנו אם נדע לאבחן אותו נכון

הרפואה הסינית מחלקת את היקום ואת גוף האדם לשני כוחות שווים בחשיבותם ומנוגדים זה לזה. שני כוחות אלו נקראים "ין ויאנג" . ה"ין" בגוף הוא החומר, נוזלי הגוף, הדם וכו', בעוד ה"יאנג" הוא הרוח, האנרגיה, התנועה והיכולת להוציא דברים אל הפועל. הגוף , כמו גם היקום, נחלק לחמישה אלמנטים. בכל אלמנט נמצאים אברים מסוימים, טעמים שונים, צבעים, ריחות, רגשות וגם חלקי גוף נוספים הקשורים לאברים.

שיער הראש משויך, לפי חמשת האלמנטים, לאלמנט המים. באלמנט זה נמצאות הכליות. הסינים מאמינים ששיער הראש הוא התבטאות חיצונית של הדם וה"ין" בגוף. כלומר, כאשר יש שפע של דם טוב ואיכותי יש גם שיער בריא ושופע ולהיפך. שיער הראש מכונה בספרות העתיקה בשמות כמו: "נפלאות הדם", "עודף הדם", "פריחת הכליות" וכו'.

ראיתם פעם בסרט בחורה שמברישה את שערה 100 פעמים כדי שיהיה יפה ומבריק? תתפלאו, אבל זה עשוי לעזור. פעולת ההברשה גורמת להמרצה של הדם באזור הקרקפת ועל ידי כך להזנה טובה יותר של השיער.

כמות ואיכות השיער תלויים בשני גורמים: האחד הוא התורשה והשני הוא בריאותנו. אנרגיית הכליות אחראית גם על אברי המין ולכן בגיל ההתבגרות מתחילים להתפתח סימני המין המשניים (שיער באזור אברי המין ובתי השחי ולגברים שפם וזקן). במסורת העתיקה נשים וגברים עם שיער שופע, מבריק ובריא נחשבו לפוריים יותר ובעלי יכולת להוליד ילדים רבים ובריאים. 

השיער אומר הכל

 

האבחון ברפואה הסינית כיום נעשה גם על פי מצב השיער:

שיער דק, נושר בקלות, יבש, חסר ברק, אם אינו אופייני לקבוצה האתנית או משפחתית של האדם, יכול להעיד על מצב של חסר דם או מצב תורשתי (הורים שהיו חלשים/חולים בזמן ההתעברות).

שיער המאפיר בטרם עת יכול להעיד על תורשה או על מצב של מתח כרוני אצל אדם: מתח בגוף אינו מאפשר לדם ולאנרגיה לזרום בצורה חלקה ולכבד לא תהיה יכולת להפיץ את הדם.

שיער המלבין בפתאומיות יכול להיגרם מפחד גדול. הפחד הוא הרגש המשויך לכליות. כאשר ילד קטן פוחד אומרים "עשה במכנסיים מפחד" כאשר אדם מבוגר פוחד אומרים כי "שערו הלבין בן לילה". 

ומה אם אין שיער בכלל? גם להתקרחות יש קשר עם ין, יאנג, תורשה ואברים פנימיים. גם נשים וגם גברים בגיל מבוגר מוצאים כי שיער הראש נהיה דליל יש גם נשים המתקרחות אחרי גיל הבלות.

באבחון הסיני נמצא כי קרחת בקדמת הראש יכולה להעיד על מצב של עודף יאנג בעיקר בגלל צריכת מזון המייצר יאנג ואורך חיים לא בריא. רוצים דוגמה? צריכת אלכוהול, משקאות קלים, מזונות מטוגנים או מתובלים מאוד, וכן מזונות חריפים ושמנים. אכילה בשעות הלילה המאוחרות , שימוש בסמים ובממריצים, גם הם עשויים לגרום למצב הזה.

קרחת המתפתחת מהקודקוד לצידו האחורי של הראש יכולה להעיד על מצב של עודף ין בגוף בשל צריכת מזונות כגון בשר אדום, ביצים, גבינות קשות ומלח וכן מזונות מעובדים (מוכנים) המכילים הרבה נתרן.

מה נעשה כדי להשיג שיער בריא?

לתורשה חלק לא מבוטל במראה השיער ובכמותו, אבל עם טיפול מתאים ובעיקר עם תזונה נכונה אפשר לשפר מצבים של חסר בגוף (למשל חסר דם ונוזלי גוף). מומלץ לנסות דיקור ולקחת צמחי מרפא המחזקים ובונים דם בנוסף לשינוי התזונתי. כדי לבנות דם מומלץ לאכול ירקות ופירות רבים, בעיקר כאלה שיש להם גוון אדום, סגול וירוק: שזיפים אדומים, סלק, דובדבנים, אוכמניות, כרוב, ברוקולי ועוד.   

הערה חשובה: כתבה זו עוסקת בשיער הראש בלבד. שלא כמו ברפואה המערבית, שאינה מבחינה בין "סוגי" השיער על פי מיקומם, הרי שברפואה הסינית ישנה אבחנה ברורה וחלוקת אחריות בין האיברים השונים. שיער הגוף נמצא בתחום אחריות הריאות ובאבחון הסיני השיער על פני הגוף מעיד על מצב " השיער הפנימי". נרחיב עליו יותר בכתבה נפרדת.

אין בכל הכתוב לעיל בגדר הנחיות טיפול ובכל מקרה יש להיוועץ עם מטפל מוסמך.

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page