מרכז טיפולים מתקדם להחלקות שיער והבראת השיער 03-5279777
דף הבית >> מאמרים >> מה מלמד שער הראש על מצבנו הבריאותי?
 

שערך הארוך נערה, שערך הקצר..

                                     

באדיבות: בתיה גוטליב


 

מה מלמד שער הראש על מצבנו הבריאותי?

הרפואה הסינית, כמו כל הפילוסופיה הסינית מחלקת את היקום ואת גוף האדם לשני כוחות שווים בחשיבותם ומנוגדים זה לזה. לא לטוב ורע כמו באמונות ודתות אחרות, אלא פשוט לניגודים משלימים.


שני כוחות אלו נקראים יין ויאנג .אלו מושגי יסוד חשובים להבנת פעולות הגוף.

היין בגוף הוא החומר, נוזלי הגוף, הדם וכו' בעוד היאנג הוא הרוח, האנרגיה, התנועה והיכולת להוציא דברים אל הפועל.


הגוף , כמו גם היקום, נחלק לחמישה אלמנטים. בכל אלמנט נמצאים אברים מסוימים, טעמים שונים, צבעים, ריחות, רגשות וגם חלקי גוף נוספים הקשורים לאברים.


שיער הראש משוייך , לפי חמשת האלמנטים, לאלמנט המים. באלמנט זה נמצאות הכליות.


עפ"י הסינים שיער הראש הוא התבטאות חיצונית של הדם והיין של הגוף. כלומר, כאשר יש שפע דם טוב איכותי יש גם שיער בריא ושופע ולהיפך. שיער הראש מכונה בספרות העתיקה בשמות כמו: "נפלאות הדם", "עודף הדם", "פריחת הכליות" וכו'.

לדעת הסינים הקדמונים דם רב ואיכותי יכול להתגבש ויוצא מחוץ לגוף בצורת שיער. הכליות נחשבות ברפואה הסינית כמקור החיים בגוף ובינהן נמצא אזור התורשה שקיבלנו ממשפחתנו.


הכבד ברפואה הסינית שייך לאלמנט העץ וניזון מהכליות (מים מזינים עץ). הכבד נקרא גם "הגנרל של הדם" ומכאן חשיבותו בייצור, באיכות ובהפצה של הדם בגוף.

 בסרטים על המאה הקודמת מוצאים שמקובל היה להבריש את שיער הראש מאה פעמים כדי שיהיה יפה ומבריק אולי ללא הידע כי פעולת ההברשה גורמת להמרצה של הדם באזור הקרקפת וע"י כך להזנה טובה יותר של השיער.


כמות ואיכות השיער תלויים אם כך בשני גורמים: האחד הוא התורשה והשני הוא בריאותנו. אנרגיית הכליות אחראית גם על אברי המין ולכן בגיל ההתבגרות מתחילים להתפתח סימני המין המשניים כמו שיער באזור אברי המין, בתי השחי ולגברים שפם וזקן. במסורת העתיקה נשים וגברים עם שיער שופע מבריק ובריא נחשבו לפוריים יותר ועם יכולת להוליד ילדים רבים ובריאים.


כיום האבחון ברפואה הסינית נעשה גם עפ"י מצב השיער.

שיער דק, נושר בקלות, יבש, חסר ברק, אם אינו אופייני לקבוצה האתנית או משפחתית של האדם, יכול להעיד על מצב של חסר דם או על מצב שקיבלנו בתורשה (הורים שהיו חלשים/חולים בזמן ההתעברות).


שיער המאפיר בטרם עת יכול להעיד שוב על תורשה או על מצב של מתח כרוני אצל האדם, כי מתח בגוף אינו מאפשר לדם ולאנרגיה לזרום בצורה חלקה ולכבד אין את היכולת להפיץ את הדם.


שיער המלבין בפתאומיות יכול להגרם מפחד גדול. הפחד הוא הרגש המשוייך לכליות. כאשר ילד קטן פוחד אומרים "עשה במכנסיים מפחד" כאשר אדם מבוגר פוחד אומרים כי "שערו הלבין בן לילה".


גם להתקרחות יש קשר עם יין, יאנג, תורשה ואברים  פנימיים. גם נשים וגם גברים בגיל מבוגר מוצאים כי שיער הראש מתחיל להתדלדל ויש גם נשים המתקרחות אחרי גיל הבלות. באבחון הסיני נמצא כי קרחת בקדמת הראש יכולה להעיד על מצב של עודף יאנג בעיקר בגלל צריכת מזון המייצר יאנג ואורך חיים לא בריא לדוגמא: צריכת אלכוהול, משקאות קלים, מזונות מטוגנים, מתובלים מאוד, חריפים ושמנים.אכילה בשעות הלילה המאוחרות , שימוש בסמים ובממריצים.

קרחת המתפתחת מהקודקוד לצידו האחורי של הראש יכולה להעיד על מצב של עודף היין בגוף בגלל צריכת מזונות כגון: בשר אדום, ביצים, גבינות קשות ומלח, מזונות מעובדים (מוכנים) המכילים הרבה נתרן.

                               

מה אפשר לעשות ע"מ לקבל שיער בריא?

 

אמנם לתורשה חלק לא מבוטל במראה השיער ובעיקר בכמותו, אבל עם טיפול מתאים ובעיקר עם תזונה נכונה אפשר לשפר מאוד מצבים של חסר בגוף כמו חסר דם ונוזלי גוף. מומלץ גם על דיקור ולקיחת צמחי מרפא המחזקים ובונים דם בנוסף לשינוי התזונתי.


כדי לבנות דם מומלץ לאכול ירקות ופירות רבים בעיקר כאלה שיש להם גוון אדום, סגול וירוק כגון: שזיפים אדומים, סלק, דובדבנים, אוכמניות, כרוב, ברוקולי ועוד.

 

כתבה זו עוסקת בשיער הראש בלבד. שלא כמו ברפואה המערבית, שאינה מבחינה בין "סוגי" השיער על פי מיקומם, הרי שברפואה הסינית ישנה אבחנה ברורה וחלוקת אחריות בין האיברים השונים. שיער הגוף נמצא בתחום אחריות הריאות. באיבחון הסיני השיער על פני הגוף מעיד על מצב " השיער הפנימי". הכוונה היא  למין זיזים זעירים הנקראים סיליה ונראים כמו שערות קטנות שמרפדות את הדפנות הפנימיות של מערכת העיכול. בזמן ההריון, העובר מקבל את תזונתו מהאם וכשם שמערכת העיכול אצלו אינה מפותחת כך גם אין שיער על הגוף. אחרי הלידה ותוך כדי התפתחות, השיער צומח במקביל לתהליך הגדילה וההתחזקות של מערכת העכול. זיזי הסיליה גדלים, ומאפשרים הסתגלות למזונות נוספים.

 

אין בכל הכתוב לעיל בגדר הנחיות טיפול ובכל מקרה יש להיוועץ עם מטפל מוסמך.

בתיה גוטליב הינהמטפלת מוסמכת ברפואה סינית בדיקור,צמחי מרפא,תזונה,שיאצו,רפלקסולוגיה

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page