מרכז טיפולים מתקדם להחלקות שיער והבראת השיער 1-700-708-228
דף הבית >> מאמרים >> מעט אור על עור
 


מעט אור על העור


באדיבות :בתיה גוטליב


 

למה העור שלי כזה יבש/ שמנוני/מלא פיצעונים/שעיר ומה אפשר לעשות?

 

העור הוא למעשה האיבר הגדול ביותר בגוף למרות שאנו לא מתייחסים אליו כך. בשפה העיברית ישנן מטבעות לשון כמו: "עור של פיל", " נכנס לי מתחת לעור", "שינה את עורו" ועדיין הוא לא "איבר" בעיננו...

כמו כל דבר בגופנו, גם את העור קיבלנו בתורשה עם המעלות והמגרעות, אבל במהלך חיינו יש לנו אחריות רבה וחלק גדול מאד לאיך הוא ניראה.

על גבי העור ניתן לראות דברים רבים כי הוא מגיב במהירות לכל שינוי חיצוני או פנימי שמתרחש בחיינו.שינויים אלו משאירים טביעות חותם עליו. ישנן תגובות מיידיות כמו: הסמקה, הזעה, ושינויים בגוון בגלל חום או קור, וישנן תגובות איטיות ומאוחרות המתפרשות על זמן ממושך כמו: קמטים, צלקות, כתמים וכו'.

בגלל תכונות אלו העור משמש ברפואה הסינית כמדד טוב לבריאות האיברים הפנימיים וגם לבריאות הנפשית של האדם.

העור ברפואה הסינית "נשלט" על ידי הריאות ונחשב ל"ריאה השלישית" שלנו. הריאות אחראיות בין היתר על פתיחה וסגירה של הנקבוביות, על צמיחת שיער הגוף ועל המערכת החיסונית. אחד מתפקידיו של העור הוא לשמש מעטה הגנה מפני העולם החיצוני לנו. מתחתיו ישנה מערכת מסועפת של מרידיאנים המזרימה צ'י (אנרגיה) ודם. צ'י זה נקרא "הצ'י המגן" ומשמש קו הגנה ראשון בפני חדירת גורמים חיצוניים(חיידקים, וירוסים) לגוף. זה למעשה חלק ממערכת החיסון של הגוף.

כאשר אנו מתקררים או מקבלים מכת חום, התחושה הראשונית היא כאב, אי נוחות על גבי העור וצמרמורות. עבור המטפל הסיני זה סימן שגורם המחלה חדר את שכבת העור ונמצא במאבק עם הצ'י המגן.

                                            

בעיות שכיחות בעור

 

עור שומני-

עור בריא נראה מבריק מעט, מתוח במידה על הגוף, חיוני ומעט לח. השמנוניות העדינה נדרשת לצורך ייצור ויטמין D בחשיפת העור לשמש.

כאשר העור שמן מידי זה סימן לאכילה עודפת של מאכלים שומניים, מטוגנים ובעיקר מוצרי מזון מהחי כמו: בשר אדום, חמאה, גבינות וביצים. עור כזה יכול להצביע על חוסר איזון או חולשה באיברים פנימיים כגון הכבד, כיס המרה והטחול.

לעור שומני מומלץ להרבות באכילת ירקות ירוקים, כרוב,ברוקולי, קולורבי, סלרי, אספרגוס ועוד.

 

עור יבש-

לעומת העור השומני, עור כזה מעיד על מחסור ביין()YIN שהם נוזלי הגוף והדם. אפשר למצוא זאת בעיקר אצל אנשים מבוגרים או אחרי מחלה ממושכת. כשמאגרי היין מתדלדלים, העור מאבד את גמישותו, מתייבש, מצטמק, מתקמט ונסדק בקלות.

אנשים עם בעיה כזו צריכים להרבות במזונות מחזקי יין ודם. ביצים, בשר ברווז, דבש, עגבניות, מלפפונים, מלון, מנגו ובעיקר אגסים כי הם מזינים ביותר את הריאות.

 

ורידים-

ורידים הנראים על גבי העור נחשבים כ"ראי החיצוני" של מצב כלי הדם הפנימיים. בעיקרון, כאשר הם אדומים זה מעיד על חום פנימי וכאשר הם כחולים זה סימן למצב קור ולקשיים בזרימת הדם. אך נדרש כאן אבחון נוסף.

ורידיםבולטים במיוחד מעידים על בעיה בזרימת הדם וחסימות אנרגטיות אפשריות.

 

פיצעונים-

להופעת פיצעונים יש סיבות רבות על פי הרפואה הסינית. האבחנה בינהם חשובה ביותר על מנת לתת את הטיפול המתאים. האיבחון נעזר במיקומם, כמותם,הצבע שלהם והאם יש או אין בהם נוזלים.

בדרך כלל הם מופיעים בחלקים העליונים של הגןף: כתפיים, פנים, גב עליון וחזה. אלו נחשבים לאזורי הינג (YANG) של הגוף וגם הופעת פיצעונים נחשבת לתופעה ינגית הנגרמת על ידי אכילה עודפת של מזון עם תכונות ינגיות= מזון מחמם ומניע כמו מזון מתובל חריף מטוגן וכו'.

לינג יש תכונה של התפשטות מבפנים כלפי חוץ וכלפי מעלה ולכן, כאשר אנו צורכים סוכרים ושומנים במזון כמו: שוקולד, עוגות, ממתקים, המבורגרים, פיצות, חטיפים מלוחים (במבה ביסלי וכו') הגוף מנסה להפטר מהעודף הזה בכל דרך. אחת הדרכים היא על ידי "דחיפה" של העודפים אל מחוץ לגוף דרך נקבוביות העור.

המזונות המתועשים והמעובדים, שאנו אוכלים, מכילים גם מלח רב=נתרן, המקשה על הכליות את פעולת סינון וניקוי הדם. כתוצאה מכך חלק גדול של החומרים "הרעלים" נשאר בגוף ומתפרץ החוצה בצורת פצעים על גבי העור.

גם מצבי מתח, חרדה ולחץ נפשי גורמים לאיברים הפנימיים לתפקד בצורה חלקית ולא מאוזנת, זה יוצר חסימות בזרימת הדם והאנרגיה. כאשר המעבריח חסומים נוצר חום רב המתפרץ החוצה אל העור בצורת פצעים אדומים וכואבים.

אנשים הסובלים מפיצעונים צריכים" לחזור לשורשים". לאכול מזון בסיסי, מבושל היטב, ללא תבלינים חריפים מידי וללא שמן רב. יש ללעוס את המזון היטב, להרבות באכילת ירקות, פירות, דגנים מלאים וקיטניות. להרבות בשתיה שאינה מכילה סוכרים, חומרים מלאכותיים וקפאין.

ממומלץ גם להתעמל הרבה כדי להניע ולהזרים את הדם והאנרגיה בגוף ועל ידי כך למנוע חסימות בזרימתם.

כדאי מאד לאמץ תרגילי נשימה כמו צ'י-קונג וטאי- צ'י אשר מחזקים גם את הריאות ועל ידי כך עוזרים להן גם להפיץ טוב יותר את הצ'י המגן וגם מאפשרים להן שליטה טובה בנקבוביות העור שתמנע כניסת גורמי מחלה לא רצויים מחד ותאפשר יציאת רעלים מאידך.

 + הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page