מרכז טיפולים מתקדם להחלקות שיער והבראת השיער 1-700-708-228
דף הבית >> מאמרים >> מהו ניתוח שיער
 

מהו ניתוח שיער

                                   
 

באדיבות ד"ר אריאל שולץ 

 

ניתוח שיער מספק הערכה מדויקת של ריכוז המינרלים בגוף – המינרלים הרעילים בדרגה זו או אחרת, המינרלים החיוניים, ואלו שהם חיוניים בכמויות קטנות אך רעילים בכמויות גדולות יותר. בעזרת זיהוי מוקדם של חומרים רעילים כגון כספית, עופרת, קדמיום ואלומיניום, ניתוח השיער מאפשר לזהות ולטפל ברעילות לפני הופעתם של תסמינים גלויים, ועל ידי הצגת רמות של מינרלים כגון סידן, הניתוח מאפשר גם לזהות ולטפל במגוון רחב של כשלים תזונתיים הרבה לפני שהם גורמים לבעיות בריאותיות משמעותיות.

 

לפני פיתוחה של שיטת ניתוח השיער, רופאים שביקשו לדעת את רמת ריכוזם של משקעים שונים בגוף נאלצו להסתמך על דגימות שתן ונסיוב. למרבה הצער, דגימות אלו הוכחו כבלתי מדויקות. הן פשוט אינן משקפות את רמת הריכוז של המינרלים בתאים ובאיברים אלא רק את מידת ריכוזם של המינרלים במחזור הדם. המתאם בין ריכוז המינרלים בשיער התגלה כמדד כה מדויק של חשיפה לחומרים עד שמשתמשים בו לעיתים קרובות על מנת לזהות שימוש בסמים.

 

ניתוח השיער מתחיל בהסרת כמות קטנה של שיער, לרוב מהעורף. אין כל בעיה לנתח שיער צבוע או מחומצן שכן התהליך תמיד מסיר את השחרן, מרכיב הצבע בשיער, מהדגימה. לפיכך, השיער שנבחן הוא חסר צבע. לאחר מכן השיער נשטף כימית ומופרד מכל החומרים המוכלים בו. כעת משרים כמות מסוימת מהדגימה שהתקבלה (על פי משקל) בחומצה. לבסוף, כל אחד מהמרכיבים מבודד ונמדד על פי מדד של חלק-ל-מיליון (ppm) בעזרת שיטת ניתוח כימי המכונה פוטוספקטרומטריה של הספיגה האטומית, ולאחר מכן ייתכן ותערכנה בדיקות רדיומונוסיה, אלקטרוגרפיה, תגובת תדירות קרינה ובדיקות כימיות ומוליכות אלקטרומגנטית נוספות.

 

ניתוח השיער מציע גם תיעוד תמידי יחסית של ריכוז המינרלים אותו ניתן לנתח בעזרת מחשב על מנת להגדיר את המתאם בין מרכיבי שיער שונים. לאחר מכן ניתן להגדיר ולבצע טיפול בבעיות העשויות להתגלות באופן זה בעזרת טיפול ליצירת כלט ו/או סוגי טיפול אחרים עוד לפני שהמצב הופך בלתי הפיך. לאחר מכן ניתן לערוך בין התוצאות הראשוניות ובין תוצאותיו של ניתוח שיער נוסף על מנת להעריך את מידת יעילותו של הטיפול.

 

 

מדוע יש להשתמש בבדיקות ספקטרוסקופיות להגדרתה של תוכנית לשיפור הבריאות

 

ישנן דרכים רבות להערכת בריאותו הכללית של הגוף. דרכים אלו כוללות שאלון תסמינים, אירידיולוגיה, קינסיולוגיה, גליונות דיאטה, ניתוחי מחשב, בדיקות דם וכיו"ב.

מדוע יש להשתמש בכלי הערכה כגון ניתוח ספקטרוסקופי, דפוסי תנודה חשמליים, תגובת תדירות קרינה וניתוחים כימיים בשיער? להלן 12 סיבות:

 

חלון לתאים          


בריאות האדם (פיזיולוגיה) מתרחשת ברמת התא ולא בדם או כל מקום אחר. מה שאתה אוכל אינו חשוב כמו מה שמגיע לתאי גופך.

הניתוח הספקטרוסקופי ייחודי בכך שהוא מספק דרך זולה להשגת מידע מיידי ביחס לפעילות התאית – האתר העיקרי בו מתרחש חילוף החומרים בגוף האדם.

 

זיהוי מתכות רעילות

המתכות הרעילות מהוות כיום בעיה חמורה התורמת את חלקה להפרעות שונות בתהליך חילוף החומרים ולהופעתם של תסמינים מדאיגים. כולל עייפות, זיהומים, לחץ דם גבוה, מחלות לב, סרטן וסוכרת. בעוד שבדיקות דם סדירות אינן מסוגלות לאתר הרעלת מתכות משמעותית וכרונית, ניתוח רקמות (בדיקת השיער) מהווה את אחת מהדרכים היחידות שאושרו על ידי הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה לזיהוי מתכות רעילות בגוף.

 

הבנת רגשות

חוסר איזון ביוכימי עשוי לתרום את חלקו לבעיות מנטליות ורגשיות.

איני מכיר כל כלי אחר המתקרב לבדיקה הספקטרוסקופית מבחינת היכולת לזהות, להסביר, ולהציע פתרונות טבעיים לבעיות נפוצות כגון חרדה, דיכאון, היפראקטיביות, פוביות, חוסר שינה וכיו"ב.

 

בניית מנגנון האנרגיה של הגוף

רמת אנרגיה נכונה חיונית לבריאות טובה. כלל פעילויות הגוף, כולל ריפוי, תלויות בסינתזה נכונה של אנרגיה. ניתן להשתמש בניתוח הספקטרוסקופי על מנת להעריך את יעילותה של מערכת האנרגיה של הגוף ולהמליץ על חומרים מזינים ומזונות שיסייעו בבנייתה מחדש של מערכת האנרגיה.

                                                      

הגדרת סוגי התחמצנות

דר. ג'ורג ווטסון מצא כי ישנם אנשים השורפים מזון בקצב מהיר מהקצב הנורמלי בעוד שישנם גם כאלו השורפים מזון בקצב איטי מהקצב הנורמלי. תהליך זה מכונה קצב ההתחמצנות. ניתן להשתמש בניתוח הספקטרוסקופי על מנת להגדיר את קצב ההתחמצנות של אדם מסוים ברמת דיוק מתמטית.

 

כמויות מדויקות של תוספים ושיעורי מזון

בעיה אחת הקשורה בתכנונן של תוכניות תזונה קשורה בניסיון להגדיר מהם החומרים המזינים המומלצים ומה היקפם המומלץ. הודות לאופיו המתמטי, הניתוח הספקטרוגרפי מציע דרך להגדרה מדויקת יותר של מינון התוספים והמזונות.

 

הערכת פעולת האיברים, הבלוטות והרקמות.

הרמות וההיקפים של חידוש הרקמות קשורות בפעילותם של רקמות ואיברים מסוימים. ניתן להעריך את פעולתם של בלוטות ואיברים מרכזיים על ידי חישוב הרמות הללו בעזרת בדיקה ספקטרוסקופית של הרקמות, וכל זאת לרוב עוד הרבה לפני שניתן להבחין בתופעות יוצאות דופן בעזרת שיקוף רנטגן ובדיקות דם.

 

בניית תמונה של כימיית הגוף אצל המטופל

למרות שפעולה זו אינה מבוצעת על ידי מבין אלו הטוענים כי הם מבינים את ניתוח השיער, פירוש נכון של בדיקת השיער מאפשר בנייתה של תמונה של חילוף החומרים בגוף המציגה את האופן בו גופך פועל ואת האופן בו הוא מגיב למתחים. בדיקה זו מאפשרת עיצובו של שרטוט מושלם של חילוף החומרים בגוף.

 

מעקב אחר ההתקדמות

בעיה ידועה בתחום הטיפול הקיים כיום היא כיצד להגדיר האם מצבו של המטופל אכן משתפר, במיוחד כאשר תסמינים מסוימים ממשיכים להופיע או במקרה של הופעתם של תסמינים חדשים. בדיקות ספקטרוסקופיות חוזרות ונשנות והשוואתן עם בדיקות קודמות הוא תהליך אשר לעיתים קרובות עשוי להציע תשובה לשאלות האם מתקיים שיפור, מדוע תסמינים מסוימים ממשיכים להופיע ולמה יש לצפות בעתיד.

 

עדיפות על בדיקות דם

בדיקות הדם תמיד תהיינה מועילות להערכת רמות הכולסטרול, ההמוגלובין ומשתנים רבים אחרים. אולם, בדיקות הדם אינן מסוגלות לספק את המידע אותו מספק ניתוח השיער. ישנן מספר סיבות לכך:

רמות המינרלים בדם קטנות פי עשר מרמתן ברקמות ולכן מדידתן קשה במיוחד. בנוסף לכך, לחץ הדם נשמר על ידי הגוף בגבולות מוגבלים מאוד עקב סיבות שונות ולכן התוצאות אינן מגוונות במיוחד אך יחד עם זאת גם איסוף המידע מוגבל מאוד.

תוצאות בדיקות הדם עשויות להשתנות מיום ליום עקב המזון שנאכל ביום הקודם, עקב מצבים רגשיים וכיו"ב. ניתוח השיער לא ישתנה בין יום ליום ולכן הוא מספק שרטוט ארוך טווח של חילוף החומרים בגוף. הבנת הבדל זה תמנע בלבול רב וכמובן שלקריאה ארוכת טווח של הנתונים יש יתרון ברור.

 

דיוק ואמינות

למרות הביקורת המועלית ביחס לרמת דיוקה של בדיקת הרקמות, קיימים אמצעים המבטיחים שהבדיקה תהיה לא פחות מדויקת מבדיקת דם, ואולי אף מדויקת ממנה. אין בדיקה שהיא מדויקת בכל מאת האחוזים.

ניתוח הרקמות בעזרת ניתוח ספיגה אטומית, ניתוח ספקטרוסקופי, כימי, אלקטרוסטאטי ואלקטרוגרפי אינו חדש. הוא קיים כבר 40 שנה ורבים מתהליכים אלו משמשים את המעבדות הכימיות התעשייתיות. ציוד חדש מבוסס מחשב מציע רמת אמינות גבוהה במיוחד.

תוצאות ניתוח הרקמות עשויות להשתנות עקב העובדה שמעבדות שונות משתמשות בציוד שונה ובתהליכים שונים. זו אכן בעיה ביחס למעבדות מסוימות, אולם, זו אינה בעיה הקשורה בבדיקה. אני משתמש במעבדה אחת בלבד, מעבדה בה נהלי בקרת האיכות והטיפול בדגימות מעולים.  

  

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page