דף הבית >> מאמרים >> שיטת פלדנקרייז למען היופי, המראה והאלגנטיות
 

שיטת פלדנקרייז למען היופי, המראה והאלגנטיות

באדיבות:דורית דינור


 

ממד נוסף ליופי –תנועה, סימטריה, איזון, שיווי משקל וקואורדינציה
כשאנחנו חושבות על יופי ועל טיפוח, אנחנו בדרך כלל מתמקדות בשיער, בקוסמטיקה, באופנה. אין זה מפליא, שהרי תעשיה שלמה מכוונת אותנו למראה מטופח התלוי במוצרים. מרבית העיסוק ביופי מתמקד במעטפת החיצונית. נהוג לחשוב כי היופי תלוי בבגדים ובאביזרים, אנו רגילות לחשוב כי היופי נמצא בשיער, בעור הפנים, בעיניים באף ובפה, כמו גם בגוף המחוטב שממדיו פרופורציוניים ומתאימים למידות מסוימות של בגדים. על כל זה אין עוררין. ברצוני להוסיף ממד נוסף לטיפוח וליופי, ממד העוסק בגוף כולו, בסימטריה שלו, במבנה, באיזון ובשיווי משקל וכן באלגנטיות הנובעת מהיכולת להתנועע.
האלגנטיות והיופי תלויים בתנועות שלנו, כמו איך אנחנו קמות מהכסא, איך אנו מתכופפות לנעול נעל, איך אנו מרימות את הידיים להסתרק, איך מסתובבות כדי להביט לאחור, איך אנחנו עולות במדרגות או נכנסות למכונית ועוד.  תנועות מסוג זה ועוד רבות אחרות, אנחנו מבצעות הרבה פעמים ביום. ביצוע אלגנטי של תנועה פירושו לעשות אותה בצורה חלקה ובקלות, פירושו לעשות את התנועה באופן סימטרי ומאוזן, תוך חלוקה של המאמץ בין איברים אחדים, פירושו, ביצועה בלי לעצור את הנשימה, כאילו שהיא נעשית מאליה. תנועה אלגנטית פירושה  פחות סירבול, ותחושה יותר נוחה עם הגוף.
תהליך ההזדקנות משפיע גם על התנועות. ישנן תנועות שאובדות לנו, כמו שגם הגמישות והיכולת משתנים עם השנים. לדוגמה, תנועה אחת שאובדת היא היכולת לסובב את הראש  להביט מעבר לכתף לאחור בלי לסובב את כל הגוף.  תנועה זאת היא בין התנועות האחרונות שמתפתחת אצל תינוקות והיא הראשונה שאנו מאבדים. היא נחשבת לתנועה אלגנטית ומשדרת גוף צעיר וגמיש. אנשים המאבדים את התנועה הזאת אינם יודעים זאת, אך המראה שלהם נעשה יותר מסורבל.
יכולת של תנועה נמצאת גם בבסיס הדימוי העצמי והרגשת הנוחות של אישה עם עצמה. אישה הסובלת מכאבים בצוואר, בגב, בברכיים, תתקשה להיות נינוחה וגם אם היא מטופחת היא תשדר מתח בפנים או בגוף.
היופי תלוי גם במבנה של השלד, של עמוד השדרה והכתפיים, של מבנה הרגליים ואגן הירכיים, הוא תלוי באופן שהראש מונח על הצוואר ובקיצור ביציבה שלנו.
כדי להגיע לתנועות חלקות, ליתר איזון וסימטריה,  וכן לאלגנטיות, מומלץ לעסוק בשיטת פלדנקרייז.
שיטת פלדנקרייז עוזרת להגיע ליתר קלות בתנועה ולשיפור היציבה. למרות שהמטרה המוצהרת אינה טיפוח ויופי, אחת התוצאות של העוסקים בה, הוא שיפור המראה של  הפנים ושל הגוף. 

מהי 'שיטת פלדנקרייז' ?
'שיטת פלדנקרייז' נקראת על שמו של האיש שפיתח אותה, ד"ר משה פלדנקרייז (1904-1984). משה היה מהנדס מכונות וסיים את הדוקטורט בהנדסה ובפיסיקה יישומית בסורבון בצרפת. הוא  גם ייסד בצרפת את מועדון הג'ודו הראשון (במערב) וקיבל חגורה שחורה. ברך פגועה בעקבות משחק כדורגל היא שגרמה לו להתעמק במנגנון הגוף והנפש. את מחקריו ורעיונותיו הוא  גיבש לשיטה שמושתתת על ביצוע רצף של תנועות עדינות המעודדות שיתוף פעולה בין עבודת השלד, תפקוד השרירים ופעילותה  של מערכת העצבים.
שיטת פלדנקרייז מוכרת בכל העולם והיא נפוצה יותר ויותר בקרב אוכלוסיות שונות מלידה עד זיקנה. היא מיועדת הן לבריאים והן לאנשים הסובלים ממגוון בעיות בריאותיות.
זוהי שיטה שעוסקת בחינוך לתנועה.  פלדנקרייז מצא שדרך התנועה ניתן לשפר מגוון רחב של מיומנויות ותפקודים ביום יום. בין השאר את הקשבה לגוף וההבחנה מה מתאים ומה נעים בגוף ומה לא.
שיטת פלדנקרייז עוסקת בתהליכים ולא בתרגילים. השיעורים ניתנים גם בקבוצות וגם באופן אישי.
השיעורים בקבוצות  נערכים על מזרון על הרצפה ובבגדים רגילים. בהם ניתן רצף של הנחיות מילוליות שהתלמיד מתרגם לעשייה בתנועה. כל שיעור מבוסס על פעולה שהיא חלק מחיינו כמו דריכה, קימה, כפיפה, סיבוב, הושטת יד, שיווי משקל ועוד. התהליכים נועדו כדי ליצור הרמוניה ושיתוף של כל אברי הגוף תוך חלוקת העומס ובכך נמנעים כאבים כמו כאבי גב, צוואר, פרקים ועוד. הלימוד יוצר היכרות יותר ברורה של כל אחד עם הגוף ועם דרכי הפעולה שלו.
שיעורים אישיים נעשים כשהתלמיד בלבוש מלא, שוכב או יושב והמורה מניע אותו במגע עדין ומלמד אותו להקטין מאמץ, להשתמש בעצמו באופן יעיל, להרגיש את עצמו ולהכיר את מרכיבי התנועה השונים. כשקמים משיעור אישי, מרגישים קלים יותר, נינוחים ועם יכולת יותר גדולה. הרבה פעמים כאבים פוחתים ונעלמים, הגב מזדקף, הישיבה נעשית יותר נוחה וגם ההליכה והעמידה.+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...