מרכז טיפולים מתקדם להחלקות שיער והבראת השיער 03-5279777
דף הבית >> מאמרים >> הקרקפת ושיער
 

קרקפת ושיער

באדיבות:אמיר שגב

לעיתים בשל שינויי מזג אויר, לחץ נפשי, שינויים הורמונאליים, נטילת תרופות וכו', עלול להיווצר שינוי במצב הקרקפת.

לדוגמא: הרבה אנשים סובלים, בעיקר בתקופת חילופי העונות מנשירה או מקשקשים. רצוי מאוד לטפל ולא לחכות שזה יעבור מאליו, והסיבה לכך היא שלא כל שערה שנושרת חוזרת לצמוח.

 

קשקשים גורמים לגירוי הקרקפת, למראה לא אסתטי ולנשירה.


הלחץ הנפשי, השינויים ההורמונאליים והתרופות, יכולים לגרום לפעילות יתר של בלוטות החלב ואז הקרקפת שמנה, או שהם גורמים לפעילות איטית של בלוטות החלב ואז הקרקפת יבשה ורגישה.

קרקפת בריאה – היא קרקפת המפרישה שומן, וחומרי לחות מאוזנים ויש לה זרימת דם טובה. כאשר אחד הנתונים מופר, משתנה מצב הקרקפת ויכולה להיות נשירה או קשקשים, הקרקפת שמנה או רגישה.

 

הגורם לנשירה זמנית- זרימת דם איטית בקרקפת, כידוע הדם הוא המוליך העיקרי של החומרים החיוניים לשורש השיער, כאשר שורש השיער לא מקבל תזונה מספקת השיער יכול לנשור. החומרים לטיפול בנשירה מכילים בדרך כלל גם תמציות צמחים שמנקות את הקרקפת, פותחות את נקבוביות העור ומשפרות את זרימת הדם לקרקפת.

 

הגורם האפשרי לקשקשים – בדרך כלל כתוצאה מפעילות מופחתת של בלוטות החלב, משתנה האיזון בשכבת השומן והלחות בקרקפת, ואז מתפתחים חיידקים שמייבשים את עור הקרקפת וגורמים לגירוי.

החומרים לטיפול בקשקשים מכילים חומר אנטי-בקטריאלי ותמציות שמאזנות את פעילות בלוטות החלב, משפרות את זרימת הדם בקרקפת ומוסיפות למבנה שכבת מגן.

הגורם האפשרי לקרקפת שמנה – זרימת דם מוגברת יכולה לגרום לפעילות יתר של בלוטות החלב. החומרים לטיפול בקרקפת שמנה מכילים תמציות שסופגות את השומן מהקרקפת ועוזרות להאט את זרימת הדם ומאטות את פעולת בלוטות החלב. מומלץ לא לעסות את הקרקפת ולהשתמש במים פושרים.

הגורם האפשרי לקרקפת יבשה או רגישה- הקרקפת תהיה יבשה או רגישה, כאשר פעילות בלוטות החלב נמוכה והתזונה לקויה. החומרים לטיפול בקרקפת רגישה מכילים תמציות שמאזנות את פעילות בלוטות החלב, עוזרות לחדש את עור הקרקפת, מונעות גירויים ומוסיפות לחות.

מבנה השיערה


שיערה מאופיינת כתוספת לעור.כל זקיק שיער מחובר לבלוטת שומן אשר נפתחת לעור לאורך זקיק השיער. זקיק שיער בוגר מגיע מאפידרמס (שכבת העור החיצונית) ועד לשכבת העור הפנימית יותר. השיערה הצומחת מזקיק השיער מורכבת מ 3-2 שכבות המחוברות בכמות גדולה של פרוטאין הנקראת Keratins .הפרוטאין הנ"ל מסופק על ידי תאים הנמצאים בפקעת השיערה. תא הפיגמנט הנמצא בפקעת השיערה יוצר את הפיגמנט הצובע את השיערה. בזקיק שיער בוגר,ישנם 3 רבדים מרוכזים של תאים אפיתליים היוצרים את השורש הפנימי.השורש החיצוני הקשור לשכבת העור החיצונית ולבלוטת השומן יוצר את השכבה החיצונית של זקיק השיער. אנשים נולדים עם כל זקיקי השיער שיהיו להם בעתיד,בקירוב ל – 5 מליון . למרות שכמות השיער והזקיקים יכולה להשתנות במשך תקופת החיים כל אדם מאבד בממוצע בין 100-40 שיערות ליום.


אבחון נכון וטיפול נכון יכולים לאזן את מצב הקרקפת.


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page